Претражи овај блог

уторак, 1. децембар 2015.

Povezivanje Set Top Box (STB) uređaja sa televizorom

Pošto sam dobio veliki broj pitanja u vezi sa povezivanjem SET TOP BOX (skraćeno STB) uređaja za prijem digitalnog televizijskog programa, rešio sam da napišem upustvo za pravilno povezivanje STB uređaja sa televizorom, ali i da dam odgovore na neke od najčešće postavljanih pitanjima u vezi sa ovim uređajima. Tekst važi za DVB-T2 STB uređaje, ali može da posluži kao pomoć za povezivanje drugih STB uređaja (postupak je sličan).



1.     Kome je potreban STB uređaj ?




STB (DVB-T2) uređaj je potreban samo onima koji TV signal dobijaju preko antene – sobne ili krovne, i koji poseduju televizore bez ugrađenog DVB-T2 prijemnika.


STB uređaj je zamena za DVB-T2 prijemnik, koji u pojedinim televizorma nedostaje.


STB uređaj ( DVB-T2 STB uređaj) nije potreban onima koji TV signal dobijaju preko opratera kablovske televizije, kao i onima koji poseduju IPTV, Total TV, Polaris Media, satelitsku antenu ili slično.


Ukoliko vaš TV poseduje DVB-T2 prijemnik, onda vam nije potreban STB uređaj.




2.     Dva ili više televizora preko jednog STB (Set Top Box) uređaja



Mnogi se interesuju da li je moguće povezati dva ili više televizora na jedan Set top Box uređaj. Nažalost, tako nešto nije moguće. Potrebno je nabaviti onoliko Set Top Box uređaja koliko imate televizora – jedan Set Top Box se može povezati samo sa jednim televizorom.


Tehnički gledano, signal se sa STB uređaja može sprovesti na dva ili više televizora istovremeno, ali u tom sličaju na svim televizorima bi morao da se gleda isti TV kanal (kanal koji pušten preko STB uređaja).



3.     Saveti za kupovinu STB uređaja



Ukoliko spadate u grupu onih kojima je potreban STB uređaj, a još ga niste nabavili, pažljivo pročitajte tekst u nastavku podnaslova.


Pre nego što krenete u kupovinu STB uređaja, pažljivo pogledajte koje priključke ima Vaš televizor. Set Top Box se sa Vašim televizorom može povezati na nekoliko načina :
-         preko SCART priključaka;
-         preko činč (RCA) priključaka,
-         preko HDMI priključaka;
-         i preko antenskog RF priključka, što je ređi slučaj.


Zapišite (ili zapamtite) kojim priključcima raspolaže Vaš televizor i od prodavca tražite STB uređaj koji poseduje bar 1 (jedan) od priključaka koje poseduje i Vaš televizor. Na ovaj način ćete izbeći eventualne probleme u povezivanju Set Top Box uređaja sa televizorom. Kada su u pitanju stariji tipovi televizora (CRT televizori), za povezivanje sa STB uređajem će najverovatnije biti potreban SCART kabl. Kod televizora novijeg datuma proizvodnje (LCD, Plazma, LED), najčešće je povezivanje preko HDMI kabla. Ukoliko i TV i Set Top Box imaju RCA (3 činča) priključke, onda ih je mogućepovezati i sa RCA kablom (RCA kabl ima po 3 činča na obe strane : po jedan žuti, crveni i beli činč na obe strane kabla. Žuti činč se naječešće koristi za video signal - sliku,  dok se crveni i beli činčevi koriste za audio signal - ton).


Ukoliko televizor poseduje samo RF (antenski) priključak, onda je neophodno nabaviti Set Top Box sa (ugrađenim) RF modulatorom (u sebi). U suprotnom, prijem TV programa neće biti moguć. Zato, u ovom slučaju od prodavca tražite Set Top Box uređaj sa RF modulatorom.




                             4.     Priključci na televizoru



Već smo pomenuli da se STB uređaj sa televizorom može povezati na više načina: preko SCART priključka, preko RCA (3 činča) priključka, preko HDMI priključka, i preko antenskog RF priključka (ređa varijanta). Televizor ne mora imati sve navedene priključke, pa zato pre povezivanja proverite koje priključke ima Vaš televizor.


                                                  Slika 1: SCART priključci na TV-u.    



                                         Slika 2 : RCA (činč) priključci na TV-u.


Treba obratiti pažnju na RCA priključak na televizoru. On se sastoji od 3 (tri) činč priključka – jednog belog, jednog crvenog i jednog žutog činč priključka. Ako su priključci u navedenim bojama, moći će preko njih povezati STB uređaj sa TV uređajem. Ako su činč priključci u drugim bojama, kao na primer crvene, zelene i plave boje, neće moći preko njih da se priključi STB uređaj na TV. I ako oni izgledaju slično, njihove funkcije se razlikuju od činč priključaka crvene bele i žute boje, i ne treba ih mešati.


                                                  Slika 3 : HDMI priključci na televizoru.                    




                                                    Slika 4 : Antenski RF priključak.


5.     Priključci na STB uređaju



Već smo videli kakvim priključcima raspolažu televizori. Sada ćemo videti kakvim priključcima raspolažu STB uređaji. Ako znate kakvim priključcima raspolaže Vaš televizor, lako ćete prepoznati  te priključke na Set Top Box uređaju. Fotografisao sam priključke na 2 (dva) STB uređaja.



                                    
                                         Slika 5 :  Priključci na prvom STB uređaju.


Na slici 5 sa leva na desno idu sledeći priključci : ulazni antenski RF priključak (RF IN), izlazni antenski RF priključak (RF OUT), 3 činč priključka žute, bele i crvene boje, i HDMI priključak.


                                  
                                        Slika 6 : Priključci na drugom STB uređaju.


Priključci na uređaju na slici 6, idući sa leva na desno su : Antenski RF ulaz (RF IN), Antenski RF izlaz (RF Out), Koaksijalni video priključak (Coaxial), HDMI priključak i SCART priključak.



6.     Povezivanje STB uređaja i televizora



Za povezivanje STB uređaja i televizora trebaće Vam odgovarajući kabal. Koji kabal će biti potreban zavisi od toga kakvi su priključci na televizoru, a kakvi na Set Top Box uređaju.


Ako i TV i Set Top Box imaju SCART priključke, za povezivanje će biti potreban SCART kabal.


Ako i TV i Set Top Box imaju RCA priključak (3 činč priključka – jedan beli, jedan crveni i jedan žuti), onda se oni mogu povezati pomoću RCA kabla (kabal koji na svoja oba kraja ima po 3 činča – 1 beli, jedan crveni i jedan žuti).


Za slučaj da TV ima SCART priključak, a Set Top Box ima RCA priključak (1 beli činč priključak, 1 crveni čimč priključak i 1 žuti činč priključak) ili obrnuto – STB uređaj ima SCART priključak, a TV RCA priključak (beli, crveni i žuti činč priključak) – TV i Set Top Box se mogu povezati pomoću kabla koji na jednoj strani ima SCART konektor, a na drugoj strani 3 činč konektora, 1 crveni, jedan beli i jedan žuti.  Za ovaj kabal se u žargonu zove SCART – RCA kabal.


Ako i TV i STB uređaj imaju HDMI priključke, onda se oni mogu povezati preko HDMI kabla.


Ako TV uređaj ima samo antenski RF ulaz, onda treba nabaviti STB uređaj sa RF modulatorom. Za povezivanje u ovom slučaju je potrban RF kabal, čiji se jedan kraj priključuje na RF ulaz TV-a, a drugi kraj priključuje na konektor RF OUT STB uređaja.

Antena (antenski kabl) se priključuje na konektor RF IN STB uređaja.

Po završenom povezivanju, uključiti TV i STB uređaj. Ako su uređaji povezani preko SCART kabla, RCA kabla, ili pomoću SCART – RCA kabla, na TV-u treba uključiti takozvani AV kanal. To se najčešće radi pomoću daljinskog upravljača televizora pritiskom na taster AV, sourse, video, input ili slično.


Ukoliko su uređaji povezani HDMI kablom, pomću daljinskog upravljača televizora treba otići na takozvani HDMI kanal.


Ako se TV i STB uređaj povezuju pomoću RF kabla, na televizoru treba pokrenuti automatsku pretragu kanala. Televizor će, kada bude pronašao frekvenciju STB uređaja, prikazaće sliku, tj. kanal koji je pušten na STB uređaju.



7.     Koji STB uređaj izabrati



Na tržištu je dostupan veliki broj STB uređaja za prijem digitalnih TV signala. Među njima nema velike razlike u ceni, kao i u kvalitetu slike.


Testirao sam STB uređaje Bear DTV-202, Vivax DVB-T2 107, Vivax DVB-T2 152 i Vivax DVB-T2 153 i dobro su se pokazali.


Bear DTV-202 nema ugrađen RF modulator, ima priključke SCART i HDMI, te su na raspolaganju za povezivanje sa TV-om SCART kabl i HDMI kabl.


Vivax DVB-T2 153  nema ugrađen RF modulator, ima priključke SCART i HDMI, te su na raspolaganju za povezivanje sa TV-om SCART kabl i HDMI kabl.


Vivax DVB-T2 107 nema RF modulator, ima Činč priključke i HDMI priključak, te je na raspolaganju za povezivanje sa TV-om RCA kabl ili HDMI kabl.


Vivax DVB-T2 152 ima RF modulator, tako da za povezivanje sa televizorm, pored SCART kabla može upotrebiti i RF kabl. Ovaj STB uređaj, zbog posedovanja RF modulatora, može da se priključi na televizote koji poseduju samo antenski priključak.



   8.  Kablovi za povezivanje Set Top Box uređaja i TV-a





Slika 7 : RCA kabl - kabl sa po 3 činča sa obe strane.



Slika 8 : SCART kabl



Slika 9 : SCART - RCA kabl - kabl koji sa jedne strane ima SCART, a sa druge 3 činča. 



Slika 10 : HDMI kabl 



Slika 11 : RF kabl



9. Nešto za kraj 



Pored STB uređaja za prijem kanala preko krovne ili sobne antene, koji su DVB-T2 tipa, postoje i drugi STB uređaji koji ne mogu da se povežu na običnu (krovnu ili sobnu) antenu. Primer za to je DVBC STB uređaji koji služe za prijem digitalnih kanala preko kablovske televizije. Slovo C u DVBC označava da je uređaj namenjen za kablovsku televiziju (engledki - Cable Television). Takođe, primer za to je i DVBS STB uređaj - uređaj čiji prijem TV kanala se vrši preko satelitske antene. Ovaj STB uređaj je poznatiji pod nazivom : satelitski risiver (prijemnik) (na engleskom - satelite receiver). Slovo S u DVBS označava satelitsku televiziju (engleski - satelite television).


Zato ako imate prijem TV programa preko krovne ili sobne antene, u prodavnicama / od prodavaca tražite DVB-T2 STB uređaj.

четвртак, 17. септембар 2015.

Satelitska televizija

Satelitska televizija je način distribucije radio i televizijskih kanala preko satelita. Distribucija radio i televizijskih kanala se vrši preko satelita koji se nalaze u Geostacionarnoj orbiti, pa se ovi sateliti mogu nazvati geostacionarnim satelitima. Svaki od ovih satelita je „fiksiran“ iznad jedne tačke na Zemlji, u geostacionarnoj orbiti, i ima svoju oblast emitovanja signala na površini Zemlje.


Kao primer satelita koji emituju kanale na teritoriji Srbije navešću : HotBird 13°E, Eutelsat 16°E, Astra 19.2°E i Hellas 39°E.


°E predstavlja broj stepeni istično od nultog položaja / ugla. E je početno slovo od engleske reči East, što u prevodu znači Istok. Ugao (u stepenima) se meri između dve zamišljene linije. Prva zamišljena linija prolazi kroz centar Zemlje i tačku preseka Griniča i Ekvatora. Druga linija prolazi kroz centar Zemlje i kroz satelit (centar satelita) za koji se „meri“ ugao.


Distributeri radio i televizijskih programa preko svoje opreme emituju radio i televizijske programe ka satelitima, dok ih sateliti po prijemu emituju nazad ka Zemlji, u svojoj oblasti emitovanja signala.


Radio i TV stanice mogu biti emitovane za slobodan prijem TV / Radio kanala (FTA – Free To Air), tj. za besplatno gledanje, ili mogu biti emitovane tako da su zašićeni od slobodnog prijema / besplatnog gledanja . Takvi kanali čiji prijem nije slobodan (besplatan) se primaju preko satelitskog risivera sa karticom i za takve kanale se plaća mesečna pretplata za gledanje. Zbog toga se satelitska televizija koja se plaća često u žargonu zove "kablovska televizija preko satelita".


Gledaoci satelitske televizije primaju signal preko satelitske opreme : satelitske antene, LNB-a (konvertora) i satelitskog risivera.

недеља, 26. јул 2015.

понедељак, 13. април 2015.

Manastir Ravanica, 13.04.2015

Manastir Ravanica,
Senje - Ćuprija,
13.04.2015, oko 18:00 sati.

Slike nastale tokom moje posete Manastiru Ravanici, zadužbini Svetog kneza Lazara Hrebeljanovića, u kome se nalazi kivot sa njegovim moštima.