Претражи овај блог

петак, 16. децембар 2016.

Vrste STB uređaja (Set Top Bokseva)

Postoje više vrsta STB uređaja - Set top bokseva, pa treba obratiti pažnju pri kupovini i kupiti odgovarajući STB uređaj.


-  Ako se TV kanali primaju preko krovne ili sobne antene, onda je potreban DVB-T2 STB uređaj.


-  Ako se TV kanali prijmaju preko kablovske televizije (kablovskog operatera), onda je potreban DVB-C STB uređaj.


-  Ako se TV kanali primaju preko satelitske televizije, onda se koristi satelitski set top boks, tj. DVB-S STB uređaj. Za ovu vrstu uređaja se često može čuti izraz : satelitski risiver (prijemnik) (na engleskom : satellite receiver).


-  IPTV STB uređaj - set top boks za prijem TV kanala preko IPTV-a.


-  Postoji i hibridni STB uređaj. Ova vrsta STB uređaja omogućava prijem digitalnog signala iz više različitih iuvora. Oni mogu biti kombinacija 2 ili više (ili svih) navedenih STB uređaja. Samim tim, cena ovakvog STB uređaja može biti znatno veća od ostalih (vrsta) STB uređaja.

четвртак, 15. децембар 2016.

Digitalni televizor nema prijem TV kanala?

Imao sam pitanje / žalbu ljudi da imaju digitalni televizor, ali da nemaju prijem TV kanala.


Zašto je to tako?


Da bi televizor mogao da ima prijem TV kanala bez STB uređaja (set top boksa) (U Srbiji), on mora da podržava DVB-T2 (standard za emitovanje digitalnog TV signala druge generacije) i MPEG-4 standard (standard za kompresiju videa). U suprotnom, mora se na TV-u priključiti STB uređaj (set top boks).


Čuo sam i komentare od "gastrabajtera" da su "digitalne" televizore doneli iz inostranstva u Srbiju, da su u inostranstvu imali prijem digitalnih TV kanala, a da u Srbiji nemaju prijem digitalnih TV kanala. To može da znači da se u državi iz koje je donet televizor emituje digitalni TV signal koji nije DVB-T2 standarda, tj. da se emituje ditigalni TV signal starijeg standarda. Kako se u Srbiji emituje TV signal u digitalnom standardu DVB-T2, samo televizori koji mogu da primaju signal u tom standardu će imati prijem signala / TV programa.


Da li televizor ima DVB-T2 standard? To se može videti u uputstvu za upotrebu i / ili "pratećoj papirologiji" koja se dobija uz televizor prilikom kupovine.


Da dodam, ako planirate da kupite novi televizor, a želite da imate prijem TV kanala bez STB uređaja (set top boksa), obratite pažnju pri kupovini i kupite televizor koji podržava DVB-T2 standard (i MPEG-4 standard).

уторак, 13. децембар 2016.

STB uređaj se sam isključuje?

Imao sam neobično pitanje za STB uređaj Vivax DVB-T2 107. U stvari, jedna osoba mi se požalila da mu STB uređaj Vivax DVB-T2 107 sam gasi, tj. da "odlazi" u Stand By, posle nekog vremena. Proučavanjem menija uređaja pronašao sam šta je u pitanju - STB uređaj je podešen da sam ide u Stand By ako ga niko ne koristi (ne zadaje komande preko daljinskog upravljača) pola sata.

U meniju se uđe u Podešavanje sistema, pa pod opcijom Ostalo postoji podešavanje za Auto isključenje. Opcija "Auto isključenje" je bila uključena na 30 minuta. Pored opcije od 30 minuta, postoje opcije automatskog iskljčenja STB uređaja na 1 sat, 2 sata i 3 sata. Da se uređaj nebi sam isključibao ("odlazio" u Stand By), ova opcija treba da bude isključna.



четвртак, 1. децембар 2016.

Orjentacija u prostoru pomoću satelitske antene

Kako se orjentisati u prostoru? Gde je koja strana sveta? Gde su istok, zapad, sever i jug?
Kad sam ja bio u osnovnoj školi, to se učilo iz predmeta Priroda i društvo u nižim razredima, a u višim razredima iz Geografije.


Navešću par primera za orjentaciju :


  • Kompas -  strelica na njemu pokazije smer u kome se ide ka severu ;
  • Zvezda Severnjača  -  pomoću nje se određuje gde je sever. U vedrim noćima može se uočiti na nebu ;
  • Mahovina na panjevima i stablima drveća  -  mahovina (gušće) raste na severnoj strani panjeva i stabala drveća;
  • Godovi na panjevima drveća;
  • itd.



Kako pratim satelitsku televiziju, došla mi je jedna misao. Moguće se orjentisati u prostoru, tj. odrediti strane sveta pomoću satelitske antene. Tačnije rečeno, preko satelitske antene koja je montirana i “stavljena u pogon” prijema satelitske televizije.


Evo kako.


Sateliti koji emituju TV i Radio program (za satelitsku televiziju) se nalaze u Geostacionarnoj orbiti. Geostacionarna orbita je kružna orbita koja se nalazi iznad Ekvatora, na visini od približno 36000 km. Kako bi se uhvatio TV i Radio program sa satelita, satelitska antena se mora usmeriti ka nekom od satelita iz geostacionarne orbite (uslovno se može reći –  prema geostacionarnoj orbiti).


Pošto se Srbija, kao i ostale evropske države, nalazi na severnoj polulopti (severno od ekvatora), satelitsku antenu okrećemo ka jugu. Naravno, satelitska antena ne gleda tačno ka jugu, pošto se sateliti u orbiti ne nalaze tačno na jugu, već su raspoređeni po Geostacionarnoj orbiti i odstupaju od juga za određeni broj stepeni (u zavisnosti od pozicije satelita u orbiti). Ali, može se reći da je satelitska antena usmerena ka jugu, tj. da približno pokazuje jug.


Pošto je jug približno tačno određen, mogu se odrediti i ostale tri strane sveta.